AI, lehetőségek helyett problémák

AI problémák

A mesterséges intelligencia létrehozása mindig is izgatta az emberek fantáziáját. Talán emiatt hiszik el sokan, hogy már közel járunk egy valódi AI megalkotásához. Ez persze hatalmas tévedés, de akkor miért folyik még a csapból is AI?

Lehetséges, hogy titkos sivatagi laborokban már létezik az ember által alkotott mesterséges intelligencia. Az Interneten óriási népszerűségnek örvendő ChatGPT, Copilot vagy Gemini azonban biztosan nem az. Ezek csupán generatív AI modellek, amelyek mintaelemzésen alapulnak, és a betáplált minták alapján generálnak több-kevesebb sikerrel szöveges, képi vagy egyéb tartalmakat.

A szilikon völgy programozóinak 80%-a mégis biztosan valamilyen generatív AI projekten dolgozik jelenleg is. Nem azért, mert az AI mindenre jó, hanem egyszerűen ez lett a Bluetooth 2020-as megfelelője. Ezzel minden szebb, jobb, de legfőképp eladhatóbb.

Hol tart ma az AI?

Ahogy írtam, az Interneten leginkább csak generatív AI modellekkel találkozhatunk. A nagy mennyiségű minták feldolgozása, elemzése után új minták alkotására képes technológia egyáltalán nem új találmány. Az alapjait már a múlt század közepén kidolgozták, csak az akkori teljesítménybeli és adattárolási korlátok még nem tették lehetővé a technológia üzleti célú hasznosítását és gyors elterjedését.

A generatív AI ma sem olcsó technológia, már a „training” szakasz is rettenetesen erőforrás-igényes folyamatokból áll. A modellek pedig az „inference”, azaz következtetési vagy generálási szakaszban sem a takarékosságukról híresek. Az AI „gyorsító” chipek ezen nyilván segíteni fognak a közeljövőben, addig azonban egy igencsak költséges technológiáról beszélünk.

Az OpenAI és hasonló cégek ügyesen felismerték a piacon tátongó lyukat, és ügyes marketinggel gyorsan virágzó üzletággá változtatták az 1970-as évek óta fiókban heverő technológiát. A modelljük betanításhoz pedig felhasználták az Interneten publikált tartalmakat. Hozzá kell tegyük, ezzel lényegében semmibe véve a szerzői jogokat.

AI profit

Mi az AI legnagyobb problémája?

A legnépszerűbb AI modellek sem képesek értelmezni vagy szűrni az információkat, csupán a tanításukhoz felhasznált adatokból generálnak új tartalmakat. Számolni kell azzal, hogy a kapott eredmények hitelessége a hibaszázalékok miatt minden esetben elmarad a tanításra használt adatok hitelességétől. A legtöbb esetben ráadásul az Interneten fellelhető publikus tartalmakról beszélünk, amelyek hitelessége erősen megkérdőjelezhető.

Az AI modellek a korlátaikkal együtt is fantasztikus lehetőségeket rejtenek magukban. A monopól helyzetben lévő óriáscégek azonban képesek a lehetőségeket a visszájukra fordítani. A befektetői nyomás hatására folyamatos a törekvésük, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel, így az AI alkalmazásával is profitot termeljenek, vagy legalább emberi munkaerőt váltsanak ki. Az AI modellek emiatt okoznak jelenleg több problémát mint hasznot.

A fenti okok miatt kerültek AI modellek rangsorolási algoritmusokba, találati listákat előző chatbotokba, és számos egyéb helyre, ahol nem volna helyük. Akár napestig sorolhatnánk az olyan területeket, ahol szinte csak hátrányai vannak az AI alkalmazásának.

Miért terjed ennyire az AI?

A dolog szorosan összefügg a ténnyel, hogy az intelligencia és az üzleti vagy politikai karrier között nincs igazán szoros összefüggés. Így lehetséges, hogy óriáscégek döntéshozóival is könnyedén el lehet hitetni, hogy a generatív AI modellek már a megváltó, mesterséges intelligencia előfutárai. Ha még a profit növelésének a lehetőségét is hozzáteszi ehhez valaki, akkor az adott cég már vezeti is be az új, AI alapú megoldásait.

Ha kevésbé finoman szeretném megfogalmazni, akkor úgy is írhatnám, hogy az óriás tech cégek vezetői sokszor épp a kellő mértékben ostobák és hiszékenyek. A jelenlegi AI modellekről is elhitethető velük, hogy azok mögött egy mesterséges intelligencia csodája rejtőzik.

A nagy tech cégek marketingesei pedig vérprofik. Ha egyszer az erős kezű vezetésük eldöntötte, hogy az AI jó, akkor erről ők meg fogják győzni a felhasználókat. Ezt láthatjuk ma. A kritikus gondolkodásban gyengén teljesítő tömegek vígan menetelnek az AI furulya dallamai után.

AI lufi

Mi lesz holnap?

Az Internetes cégek esetében már sokszor láttunk hasonlókat, így nem nehéz megjósolnunk a közeljövőt. Előbb-utóbb felismerik a cégek és a felhasználók, hogy rettenetesen át lettek verve. Ez a szép nagy AI lufi pedig előbb-utóbb kipukkad.

Előbb azonban még jó nagyra fog nőni. Esélyesen komoly károkat okozva az alkotói folyamatokban, a weben és még ki tudja mely területeken. A borítékolhatóan hatalmas bukás után pedig olyan bizalmatlanság és szigorú szabályozás jön majd, aminek a negatív hatásait még 20 év múlva is nyögni fogjuk.

Összefoglalásul. Használjátok ki bátran az új technológiák nyújtotta előnyöket, de kezeljétek helyükön a dolgokat!

Nem értesz egyet a fentiekkel? Gyere, és oszd meg velünk a véleményed a Facebook csoportunkban!

Legújabb cikkeink