A keresők találati listáinak élén lévő weboldalak vizsgálata átfogó képet ad arról, hogy 2024-ben mely HTTP tömörítési módszerek a legelterjedtebbek. 1250 weboldal válaszait elemeztem, melyek közé egy elég egyedi kakukktojás is keveredett.
A Gzip, Brotli, Deflate és Zstandard módszerek hatékonyságáról és sebességéről nem rég esett szó a SEOtrend.hu oldalon. Ezzel a bejegyzéssel az előző bejegyzésben foglaltakat egészítem ki, ezúttal a jól teljesítő weboldalak HTTP tömörítési módszereit vizsgáltam.
Tömöríteni kell, de a módszer mindegy
Tömöríteni kell, ez tény. Az első 50 helyezett weboldal között alig-alig fordul elő olyan, amely nem használ tömörítést a HTML fájl továbbításához. Esélyesen ezeknél sem a tömörítés támogatásának hiányáról van szó. Egy adott méret alatt nem célszerű tömöríteni, és úgy tűnik, hogy néhány HTML válasz hossza a webszerveren beállított minimális érték alá esett.
A grafikonon megfigyelhető minták, illetve azok hiánya mutatja, hogy a HTTP tömörítési módszer kiválasztásának nincs közvetlen SEO hatása. Az alkalmazott módszer innentől teljesen a webszerver üzemeltetőire bízható. A legrosszabb eset, ami előfordulhat, hogy néhány egzotikus böngésző esetleg tömörítés nélkül kapja meg HTML/CSS/JS fájlokat.

Gzip a legelterjedtebb a weben
Nem okozott meglepetést, hogy a legtöbb webszerver 2024 nyarán is Gzip tömörítést használ. Nyilvánvaló, hogy ha nem is ez a legújabb és leghatékonyabb, de kétségtelenül ez a legszélesebb körben támogatott.
A Brotli „csak” 10 éve van jelen, de mégis nagyon komoly részesedéssel ma a második helyezett. Ebben persze óriási szerepe van a nyílt forráskód mellett a Google Chrome térnyerésének is.
Egy oldal használt Deflate tömörítést
Talán a fenti grafikonon nektek is feltűnik, hogy a 16. pozícióhoz tartozó oszlopban van egy apró narancssárga szakasz. Ez a Deflate tömörítés használatára utal. 1250 vizsgált weboldalból egy, azaz 1 volt olyan, amelynek szervere Deflate tömörítéssel küldött adatokat.
Ezt az egy weboldalt külön is ellenőriztem, mert 2024-ben még egy sarki zöldséges weblapjától is furcsa volna a Deflate tömörítés. A vizsgált URL viszont nem egy kispályás, elavult szervereken döcögő bloghoz tartozik, egy multinacionális óriáscég weboldala fut alatta.
A 70 országban jelen lévő, hatalmas népszerűségnek örvendő Uber az, amelynek a főoldala bizony 2024-ben is Deflate módszerrel csomagolja a nyitóoldalát. Pedig a Deflate már akkor sem volt korszerű technológia, amikor a weblap mögött álló céget 2009-ben alapították.
Miért egy őskövületnek számító tömörítést használnak? Fogalmam sincs. Remélem, hogy a Facebook csoportunkban lesz valakinek ötlete erre! Ha te is kíváncsi vagy az okra, akkor csatlakozz a csoportunkhoz!
További információ: