Jelenleg nincs indexelve, de miért?

Google Search Console hibák

A Google Search Console az az eszköz, amelyet minden webmester ismer és használ. Mégis sokan értelmezik tévesen a jelzéseit. Ebben a bejegyzésben a Feltérképezve – jelenleg nincs indexelve problémáról írok.

A GSC felületén az Oldalak menüpont alatt láthatjuk azokat a hibákat, amelyek az oldalaink indexelését befolyásolhatják. Fontos, hogy nem minden hiba, amit a Google Search Console látszólag javítandó hibaként jelöl meg. Ezek egy része nem megoldandó probléma, így semmiféle negatív hatása nincs az oldalunk rangsorolására sem.

Egyetlen bejegyzésben nem térhetek ki valamennyi indexelést érintő problémára, inkább csak a Feltérképezve – jelenleg nincs indexelve problémára koncentrálok. Úgy látom, hogy ennek kapcsán merül fel a legtöbb félreértés.

Google kereső indexelési folyamata

A GSC jelzések megértésének alapfeltétele, hogy a kereső indexelési folyamatával tisztában legyünk. Ahogyan az alábbi ábrán is látható, a keresőóriás indexelési folyamatát jelenleg 6 főbb fázisra oszthatjuk. Az ábrán feltüntettem, hogy néhány gyakori Search Console „hiba” az indexelési folyamat mely szakaszához köthető.

  1. Felfedezés: A kereső tudomást szerez egy link létezéséről. Ez legtöbbször egy másik, linket tartalmazó oldal feltérképezése során történik meg, de a felhasználók is küldhetnek be linkeket. A link ezzel bekerül a feltérképezendő linkek sorába.
  2. Letöltés: A keresőrobot (Googlebot) ebben a fázisban egyszerűen letölti az oldalt, majd átadja azt további feldolgozásra. A robot a letöltés során még semmiféle elemzést nem végez a letöltött tartalmakon.
  3. Feldolgozás: Ebben a fázisában kerül elemzésre a tartalom, a weboldalból pedig a CSS és JavaScript részeket is feldolgozva létrejön egy renderelt verzió.
  4. Indexelés: Az indexelési fázisban történik meg a feldolgozott oldal mélyebb, tartalmi elemzése. Itt kerülnek elő a duplikált tartalmak, a lágy 404-es hibák, és minden egyéb probléma, amely miatt az indexelésből kizár oldalakat a kereső. Nem minden oldal kerül be az indexelési fázisba, és nem minden oldal jut innen tovább.
  5. Rangsorolás: A rangsorolás az indexelési folyamat utolsó fázisa, ahol a kereső algoritmusai rangsorolják a tartalmat, és elhelyezik azt az indexben. A weboldal ezután kerülhet a felhasználók elé, a találati listákba.
  6. Frissítés: Az indexelt weboldalakat rendszeresen újra feltérképezik a keresőrobotok, hogy megállapítsák az esetleges változásokat, ezzel naprakészen tartsák a kereső adatbázisát.

Ahhoz, hogy a lapunk megjelenhessen a keresőben, az első 5 fázis mindegyikének sikeresnek kell lennie. A Search Console Oldalak menüpontja az egyetlen hely, ahol találhatunk némi információt arról, hogy az adott oldal hol tart, vagy épp hol akadt el ebben a folyamatban.

Feltérképezve – Jelenleg nincs indexelve

Térjünk vissza a Feltérképezve – Jelenleg nincs indexelve problémához. A legnagyobb gond, hogy ez csupán arról tájékoztat minket, hogy az oldal eljutott legalább a 3. pontig, a Feldolgozás fázisáig. Nem tudhatjuk azonban, hogy a lap még épp úton van az indexelési fázisok között, vagy esetleg a 3. vagy 4. fázisban egy probléma miatt már a kukában landolt.

Ebben a két fázisban túl sok olyan hibalehetőség van, amelyet a GSC nem jelöl meg külön. Leginkább csak az utolsó feltérképezési időpont nyújt némi támpontot. Az utolsó feltérképezés időpontja alapján általában három lehetőség valószínűsíthető.

  1. 72 órán belüli: Ilyenkor még az a legesélyesebb, hogy a kereső épp feltérképezi és feldolgozza az oldalt. Ez a legjobb eset, mert a lap legtöbbször 72 órán belül indexelve lehet.
  2. 14 napon belüli: Itt már esélyes, hogy az indexelési folyamat során valamilyen probléma lépett fel. Ez még egyáltalán nem jelenti azt, hogy az oldallal van gond. Ha nincs, akkor egy későbbi feltérképezési kísérlet után esélyesen eljuthat az indexelésig az oldal.
  3. 30 napon túli: Ez már arra utal, hogy a lap többszöri feltérképezési kísérlet során sem lett indexelve, tehát esélyesen fennakad valamely algoritmuson. Innen általában már nem egy sétagalopp a probléma megoldása.

Az első két eset kezelése egyszerű. Ezeknél egy gyors URL-ellenőrzés után az Élő URL tesztelése a legcélszerűbb első körben. Ha ezeknél a GSC nem ír problémát, akkor egy új Indexelési kérelem beküldése a legtöbb esetben gyors megoldást ad. Jó esetben akár 1-2 órán belül indexelve lehet az oldal, és megjelenhet a találati listákban.

Ha semmiféle hibaüzenetet nem kapunk, de az oldal 30 nap után sem kerül be az indexelt oldalak közé, akkor ott már komolyabb gond áll a háttérben. Egy-egy oldalt nagyon alaposan át kell nézni ahhoz, hogy a probléma tényleges oka a felszínre kerüljön. Ehhez sajnos nem tudok lépésről-lépésre útmutatót adni, mert millió és még egy lehetőség van a kiváltó okokra.

Lehetséges problémaforrások

Csak néhányat sorolnék fel a lehetséges gondok közül. Ezek önmagukban is képesek kiváltani azt, hogy egy oldal a Feltérképezve – jelenleg nincs indexelve csoportban tanyázzon az idők végezetéig.

  1. Gyenge tartalom. A kereső algoritmusai néha gyengének, értéktelennek ítélnek meg egy-egy tartalmat (thin content). Ne felejtsük el, az algoritmusok a tartalmakat nem emberi értékrendek szerint értékelik. Egy robot számára egy nagy költő legszebb verse is gyenge tartalom lehet, csak mert az oldala mondjuk nem ért el egy adott szószámot.
  2. Elérhetetlen tartalmi elemek. CSS, JavaScript és más egyéb is szükséges lehet ahhoz, hogy a kereső renderelni tudja a weboldalt. Ha valami nem elérhető a robot számára, akkor a renderelés és ezzel az indexelés is meghiúsulhat.
  3. Duplikált tartalom. Tetszik vagy sem, a publikált tartalmakat a neten folyamatosan lopják. A kereső algoritmusa pedig egyáltalán nem biztos, hogy az eredeti tartalmat értékeli eredetinek.
  4. HTML hibák. Minden ember hibázhat, így még a nagyobb blogmotorokban is elő-előfordulnak HTML és CSS hibák. Szerencsére ezeket könnyű felderíteni a webes ellenőrző eszközök segítségével.

Persze ezeken kívül is rengeteg dolog állhat a probléma hátterében. Sőt, a legtöbb esetben nem is egy, hanem 2-3 tényező szerencsétlen összjátékának eredménye az, hogy egy oldal nem kerül be a keresők indexébe.

A Javítás ellenőrzése nem elég

Sokan hiszik azt, hogy a hiba elhárítása után az oldalcsoporton a Javítás ellenőrzése gombra kattintva egy ismételt ellenőrzést kérhetnek. Ez sajnos tévedés. A Javítás ellenőrzése valójában csak nullázza az adott hibacsoporthoz tartozó számlálót. A következő Search Console adatbázis-frissítésig a nullázott hibaszámláló értéke vagy nő, vagy sem, és ettől lesz sikertelen vagy sikeres az ellenőrzési jelentés a következő frissítéskor.

A tényleges ellenőrzéshez az Indexelési kérelem beküldése az egyetlen út. A Search Console nem túl bőkezű a beküldhető URL-ek számát tekintve, de cserébe ez a funkció valóban működik. Egy javított oldal linkjét beküldve, az akár 1 órán belül is megjelenhet a keresőben. Jelenleg nincs egyszerűbb vagy hatékonyabb mód, mert az Indexing API használata csak bizonyos tartalmak esetén megengedett.

Remélem, hogy segítettem kicsit tisztábban látni a Search Console egyik hibajelzését illetően. Ha további segítségre volna szükséged, akkor a Facebook csoportunk mindig nyitva áll a kérdéseitek előtt!

További információ:

Legújabb cikkeink