Miért egyre több a SPAM a keresőkben?

Webspam

A keresők folyamatosan küzdenek az értéktelen, generált tartalmak ellen. A webspam azonban mégis elborít mindent az Interneten. Mi ennek az oka? Elsőre talán furcsán hangzik, de a webes spam burjánzásának legfőbb oka maga az ellene való küzdelem.

Egy kicsit unalmas hasonlat jön, de próbálom röviden összefoglalni.

A webet képzeljük el egy hatalmas kertnek, amiben rengeteg hasznos növény terem. Persze ezek mellett burjánzik sok-sok haszontalan gaz is. Millió módszer létezik a gazok irtására, csakhogy tökéletes nincs. Tény, hogy minden próbálkozással kiirtunk valamennyit a hasznos növényekből is.

Minél többet próbálkozunk, a kísérletek mellékhatásaként annál több hasznos növényt pusztítunk el. A gazokból persze jönnek újabbak, sokszor erősebbek.

A weben hasonló a helyzet, hiszen kétségtelenül egy nagyon összetett és érzékeny ökoszisztémáról van szó. Minden SPAM-gyomlálásnak voltak és lesznek áldozatai a hasznos oldalak között. Jó esetben csak kis százalékban, de elkerülhetetlenül odavész az Internet hasznos oldalainak néhány százaléka minden próbálkozáskor.

Ez nem rövidtávú probléma!

Ha a keresők SPAM elleni fellépése érint, esetleg ellehetetlenít egy-két vétlen weboldalt is, akkor annak hosszútávú következményei lesznek a web egészére nézve.

  1. Ha egy-egy weboldal nem képes fedezni a fenntartásának a költségeit, akkor csak idő kérdése az oldalak bezárása.
  2. Egy 5-10 évnyi munkával felépített weboldal elvesztése után a weboldal készítői szinte biztosan elfordulnak a tartalomkészítéstől.
  3. Folyamatosan csökken a bizalom a webes tartalomkészítés irányában. Ki szereti, ha hetente átírt szabályoktól függ a megélhetése?
  4. Ha a terület kiszámíthatatlanná válik a befektetők számára, akkor nem várható el, hogy a pénzüket itt fektessék be.

A Google és Bing keresők frissítései súlyosan hatnak napjainkban a weboldalakra és a tartalomkészítésre. Átgondolatlan, pánikszerű intézkedésekkel, hetente átírt algoritmusokkal szántják fel és hintik be sóval az Internet értékes részét.

Értelmetlen rombolás

Hogyan hat mindez a SPAM oldalakra?

Fájó pont jön, mert tulajdonképpen sehogy. A spam-oldalak mögött nem szorgos cikkírók sok évnyi munkája áll, legtöbbször csupán algoritmusok által generált tartalmakról van szó. A valós weboldalak készítői nem tudnak napról-napra alkalmazkodni a keresők újabb és újabb elvárásaihoz, hiszen nem írhatnak át esetenként több száz vagy több ezer cikket.

A SPAM oldalak fejlesztőinek ez a folyamatos változtatási kényszer egyszerűen nem okoz komoly gondot. Ők a Star Trek univerzum Borgjához hasonlóan, rendkívül gyorsan adaptálódnak a változásokhoz, új domaineken, új tartalmakat hoznak létre, amelyek a megváltozott körülmények mellett ismét kiválóan teljesítenek.

A fentiek hatását látjuk ma a keresők találati listáinak minőségén bosszankodva. Egyre több embertől hallom, hogy nem is érdemes már keresni, hisz úgysem jön ki értelmes találat.

Mi volna a megoldás?

A web-spam nem újkeletű dolog. A mennyisége viszont leginkább azóta kezelhetetlen mértékű, amióta a keresők üzemeltetői önjelölt rendfenntartóként küzdelmet folytatnak ellenük. Jelenlegi formájában ez a küzdelem csak egy értelmetlen áldozatokkal járó szélmalomharc, ami senkinek sem jó.

Pedig a megoldásokhoz nem egy következő generációs, tökéletes AI kellene, csupán józan ész.

A suszter maradjon a kaptafánál!

A rövidtávú megoldás egyszerű. A keresőknek nem feladata a tartalmak kiértékelése és szűrése. A keresők célja, hogy az Interneten hozzáférhető tartalmakat indexeljék és kereshetővé tegyék. Jelenleg egyértelmű, hogy hatékony módszereik nincsenek a spam ellen. Innentől haszna sincs az értelmetlen, komoly áldozatokkal járó küzdelmeiknek. Ilyen körülmények között az Internet közössége számára jobb volna, ha legalább nem ártanának a még elérhető, hasznos tartalmaknak.

Hosszú távon természetesen felszámolható volna az Internetet elárasztó hasztalan, generált tartalom. Ráadásul a valódi megoldás sokkal egyszerűbb, mint azt sokan gondolnák.

Kövesd a pénzt!

Kövesd a pénzt!

Nem árulok el titkot azzal, hogy a más területeken már jól bevált módszereket kellene követni. Semmi értelme a félkész, legfeljebb pillanatnyi eredményeket felmutatni tudó algoritmusokkal, értelmetlen áldozatokkal járó módszerekkel küzdeni a webspam ellen. Ha valaki valóban fel akarná számolni a problémát, akkor már-már nevetségesen egyszerű módszerekkel megtehetné ezt.

A klasszikus „Kövesd a pénzt!” módszer itt is működne, hiszen a hirdetésszervezőkön keresztül realizálódik a spam oldalak bevételeinek 90%-a. Márpedig ezen a piacon ma a keresők üzemeltetői rendelkeznek a legnagyobb, szinte kizárólagos befolyással.

Innentől persze jogosan felvetődhet néhány komoly kérdés.

Ha ennyire egyszerűen megoldhatnák a problémát, akkor miért nem teszik? A szolgálunk és védünk típusú internet-rendőr szerepet nem-e írja felül az óriáscégek befektetőinek profitorientált szemlélete?

Legújabb cikkeink