Mit tud rólunk a Chrome?

Chrome adatgyűjtés

A böngészésünk közben a Google Chrome 397 esemény 3466 különböző adatát gyűjtheti és továbbíthatja, hacsak nem tiltottuk ezt le. Az elküldött adatok között akad egy-kettő, amiről ötletem sincs, hogy mire használhatják fel.

Az anonimizált használati adatok a Google Chrome fejlesztőinek lényeges visszajelzéseket adnak. Az adatokat alaposabban átnézve mégis egyértelmű, hogy leginkább a cég keresője profitál ezekből. A gyűjtött adatok egy kis része publikusan is hozzáférhető a CrUX (Chrome User Experience Report) adatbázisban. Innen bárki szabadon lekérdezheti egy weboldal néhány teljesítmény-mutatóját. Az adatok nagy része azonban a halandók számára elérhetetlen.

A gyűjtött adatokat mi is megnézhetjük

A Chrome a publikus adatbázisból lekérdezhető mutatóknál sokkal, de sokkal több adatot gyűjt és továbbít. Ezeket a saját böngészőjében bárki ellenőrizheti, ha a címsorba az alábbi címet írja be.

chrome://ukm

A megjelenített lap az ún. URL-Keyed Metrics (UKM) debug oldal, ahol az adott munkamenet során gyűjtött adatokat láthatjuk. Az összegyűjtött adatokat alapértelmezetten 30 percenként küldi el a Chrome asztali verziója.

Kis érdekesség, hogy a fenti link Opera, Edge és egyéb Chromium alapú böngészőknél is felhozza az UKM oldalt, pedig ezeknél az adatgyűjtés inaktív. Jól mutatja ez is, hogy ezek a böngészők mennyire azonos forrásra épülnek. Lassan-lassan már nem is tekinthetjük ezeket önálló böngészőknek, inkább csak egyedi festésű, pimpelt Chrome-okká válnak.

Néhány érdekesség az adatokban

Az elküldött adatok közül az LCP, az INP, a CLS, az FCP és hasonlók mindenkinek ismerősek lehetnek. Ezért én inkább néhány ezeknél érdekesebbeket emelnék ki.

  1. A PageLoad / PageTiming.TotalForegroundDuration mennyi ideig volt az adott lap az előtérben.
  2. A Blink.ContentManagementSystem.Versions / WordPressVersion mellett látható, hogy az URL-en mely WordPress főverzió van használatban.
  3. A PageLoad / IsExistingBookmark mutatja, hogy a felhasználó könyvjelzői között szerepel-e az oldal linkje.
  4. Az AdPageLoadCustomSampling3 esemény mellett látható, hogy az oldalon lévő hirdetések által elfoglalt terület miképp aránylik a ViewPort méretéhez.
  5. A DevTools.Opened esemény jelenti, ha a felhasználó megnyitotta a Chrome fejlesztői eszközeit az oldal megtekintése közben.

Persze ezek mellett is nagyon sok érdekes adat kerül továbbításra. Emiatt mindenkinek érdemes legalább egyszer megkukkantania, hogy egy néhány perces böngészése során mennyi adatot gyűjt és továbbít a böngészője.

Az adatok böngészése persze alkalmas lehet a nyugalom megzavarására is. Legalábbis akkor, ha átfutjuk mennyi adatot kap meg a keresőóriás, miközben ezeknek a töredéke sem áll a SEO szakemberek és webmesterek rendelkezésére.

Pedig ilyen mennyiségű felhasználói visszajelzés mellett mi is Dagobert bácsiként úszkálhatnánk az adatokban!

További információ:

Legújabb cikkeink