A SEO szaklapok idén már hetente lengetik meg a piros zászlót, hogy a találati listák aktuális változásai egy újabb algoritmusfrissítésre utalnak. Valóban sok a frissítés, de ennyire azért mégsem. Akkor mitől lettek ennyire gyakoriak a SERP rengések?
A dolog hátterében a keresőalgoritmusok utóbbi évben bevezetett változásai állnak. A találati lista elejére eddig csak lassú, hosszú úton juthattak el a weblapok. A rangsort egészen a közelmúltig leginkább a linkprofilok befolyásolták. Mivel a linkprofilok változásai csak lassan jutnak érvényre, a weblapok helyezései is alapvetően lassan változtak.
A SERP hirtelen változásai jellemzően a kereső algoritmusainak frissítéseihez voltak köthetőek. A SERP szenzorok, mint a Semrush Sensor, MozCast és társaik segítségével elég jól nyomon lehetett követni ezeket a frissítéseket.

Megszűnt a találati listák stabilitása
Szeptember óta ez megváltozott, méghozzá alaposan. A linkprofilok jelentősége drámai mértékben csökkent, a helyét pedig a felhasználói tevékenységeken alapuló mutatók vették át. Ezek a változások érdekes mellékhatásokkal jártak a találati lista stabilitását illetően.
Talán néhányan nem értenek egyet velem, de azt kell mondjam, hogy a SERP elejére kerülni ma sokkal egyszerűbben és gyorsabban lehet. Viszont ezzel egyidőben szinte képtelenség lett a csúcson megmaradni. Ez pedig folyamatos ingadozást, hullámzást okoz a keresők találati oldalain. Minél több a találat az adott kategória kulcsszavaira, ez annál inkább igaz.
Miért lett nehéz a SERP csúcsán maradni?
Az rangsorolás tényezők változása valójában csak nagyon-nagyon kevés lap számára teszi lehetővé, hogy stabilan magas pozícióban maradjanak. Vegyünk példaként egy olyan lapot, amelynél a befektetett munka meghozta gyümölcsét, és elért mondjuk a SERP 25. pozíciójához. Nézzük, mi történik ezután!
- Javul a sebesség, a tartalom, minden optimálisan alakul. Azok a felhasználók, akik a 25. pozícióig is elkattintgatnak, nagyon keresnek valamilyen részletet, és ha megtalálják, akkor elégedettek lesznek. Végigolvassák a cikkeket, visszatérnek, könyvjelzőznek, stb. A weblap pedig gyorsan kúszik tovább felfelé, a TOP 10 pozíciók felé.
- Az első 10 pozíciót elérve azonnal jelentkeznek a jobb pozíció és az elmúlt év algoritmusfrissítéseinek következményei. Szélesebb közönséggel találkozik a lap, és sokkal nagyobb forgalmat kap. Emellett nem biztos, hogy a szélesebb közönségnél is ugyanolyan jól teljesít ugyanaz a tartalom. Ráadásul a nagyobb forgalom miatt a felhasználói tevékenységek mutatóinak esetleges negatív hatásai felerősödnek.
- Márpedig a weblapoknak a találati lista elején ma már elvárt mutatókat kell produkálnia. Értve ezek alatt a megfelelő átkattintási és visszafordulási arányt, elegendő oldalon töltött időt és sok egyebet. Ezeket jelenleg 20 lapból talán egynek sikerül teljesítenie.
A fentiek miatt a SERP elején lévő lapok szinte biztosan visszacsúsznak, és értelemszerűen az addig valamivel hátrébb lévők veszik át a pozícióikat. Mindezt anélkül, hogy a lapokon vagy a kereső algoritmusban lényegi változás történne. Lényegtelen az is, hogy a lap legális vagy illegális módszerekkel jut-e a SERP elejére, majdnem biztos, hogy nem lesz képes tartani a pozícióját.

A SERP hullámzása már mindennapos
A fentiek miatt alakult ki egy elsőre furcsa, folyamatos körforgás a SERP elején. Sok SEO szakértő gondolkodása viszont még a régi sémákat követi. Ők nem veszik észre, hogy a jól bevált SERP szenzorok mutatói már nem szolgálnak érdemi információkkal a frissítésekről, csupán szépen pörögnek körbe-körbe. Talán emiatt olvashatunk hetente újabb „lehetséges algoritmus frissítésről” szóló híradásokat.
Persze a SERP elemzések ettől még fontosak, csak a megváltozott körülmények között át kell értékelnünk a látottakat.
További információ: